178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

 178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı
Okunuyor 178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı
86 / 100

Türkiye’nin 8 mb ile internette gezindiği bu 21.yüzyılda dünya çapında büyük bir dijital rekora imza atıldı. Bu rekor dijital dünyanın gelecekte nasıl bir yere dönüşeceği hakkında az da olsa bilgi veriyor. Kısaca özetleyecek olursak: Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL), Xtera ve KDDI Research’ten mühendisler, kullanılmakta olan fiber optik altyapısı ile daha fazla bilgiyi daha küçük veri paketlerine sıkıştırma yaparak yeni teknolojiler oluşturma üzerinde büyük çaba gösterdiler ve dünya internet hızı rekorunu kırmayı başardılar. 178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Esnek Reklam Alanı
 

IEEE Photonics Technology Letters dergisinde okurlarına sunulan çalışmaya göre araştırmacılar, çalışmaları sonucunda 178 terabit (Tb/sn) dünya internet hızı rekoru kırıldı ve hedeflenen internet hızına ulaşmayı başardılar. Bu hızı size en iyi şöyle açıklayabiliriz; Netflix’te bulunan tüm içerikleri bir saniyenin altında bir sürede indirebilirsiniz. Bu internet bize gelecekte uğrar mı, orası muamma.

Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı
Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

21.yüzyılda bulunmamıza rağmen internet konusunda birçok ülkeden geride geliyoruz. Dünyada ABD başta olmak üzere birçok ülke internet hızı konusunda önderlik ediyor. Bir önceki dünya internet hızı rekorunda bir Japon araştırma ekibi, 150 Tb/sn hıza ulaşmayı başarsa da yeni rekor, hızı neredeyse yüzde 20 geliştirdi ve bu da büyük bir başarı.

Yapılan çalışmaya göre mühendisler, bu kadar yüksek bir internet hızına ulaşmak için mevcut altyapıyı değiştirmek ile uğraşmayıp ışığı fiber optik kablodan geçirmeden önce boyutu düşürmenin yeni yollarını aradılar. Bunu açıklamak gerekirse: internet hızı rekoru, yolları genişletip üzerine daha fazla araç koyarak değil, aynı yoldaki aynı sayıda araca daha fazla yük sığdırarak kırıldı.

Mevcut teknolojiler kullanılarak çoğu internet altyapısı 4,5 THz bant genişliği sunarken, birkaç özel teknoloji 9 THz’e kadar bant genişliği sunuyor. Bu bile araştırmacıların internet hızı rekorunu kırmak için ulaştığı 16,8 THz bant genişliğinin yanında çerez kalıyor.

İçeriğimizin burada sonuna geldik ama üzülme. Buraya tıklayarak PATR Türkiye’nin ana sayfasına geri dönebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın; hoş, esen ve sağlıcakla kalın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın