Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti

 Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti
Okunuyor Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti
88 / 100

Evet, yanlış duymadınız: Bilim insanları 100 Kahverengi Cüce keşfetti. Yüz bin acemi gökbilim insanları bir çatı altında toplayan proje ile birlikte bilim insanları, Güneş’e yakın 100 adet kahverengi cüce tespit etti. Bu keşif ile birlikte, güneş sistemi dışındaki gezegenlerin oluşumunu en iyi şekilde kavramamıza sebep olabilir.

Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti
Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti

Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti

Acemi gökbilim insanlarını bir araya toplayan bu proje ile birlikte Backyard Worlds: Planet 9 kapsamında oluşturulan acemi gökbilimci ekibi, Hawaii’de bulunan W. M. Keck Gözlemevi’nin birlikte yaptığı çalışmalarla kozmik ölçekte Güneş’e yakın derecede bulunan, 100 kahverengi cüce keşfetti ve bunu tüm dünya ile paylaştı.

Esnek Reklam Alanı
 

Kahverengi cücenin genel olarak anlamı ise yıldız olmayı başaramayan gök cisimleri diye anılıyor. Diğer gezegenlere göre oldukça büyük olan bu gök cisimleri; kütlelerinin ve sıcaklıklarının düşük olması nedeniyle soluk bir renge sahiptir.

Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti

ABD Ulusal Bilim Vakfı’na göre kahverengi cüceler ile ilgili yaptığı açıklamada bunları söyledi: “Bu soğuk dünyalar, Güneş sisteminin ötesindeki gezegen oluşumu ve atmosferleri hakkında yeni bakış açıları oluşmasını sağlıyor.” dedi.

Amatör Gökbilimi insanları, Kızılötesi kullanarak keşfedilen kahverengi cüce gezegenin sıcaklığını ve atmosferinde bulunan gazların ölçümünü gerçekleştirdiler. Kahverengi cücelerin sunmuş olduğu spektrum, kahverengi cücelerin diğer yıldız türlerinden ayrılmasını en net bir biçimde sağlamaktadır.

Bu şartlarla birlikte bilim insanları, uzayı derinlemesine incelemesine ve keşif yapabilmesi için teleskopların elde ettiği trilyonlarca görüntüyü incelemek zorundalar. Bu da bilim insanları için ek bir yük demek.

Bilim İnsanları 100 Kahverengi Cüce Keşfetti adlı içeriğimizin burada sonuna geldik ama üzülme! Buraya tıklayarak ana sayfamıza geri dönebilir, buraya tıklayarak ise NASA resmi sitesine gidebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın; hoş, esen ve sağlıcakla kalın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın