İkinci El Araç Satışlarında 5 Bin Lira Ceza Kesilecek

 İkinci El Araç Satışlarında 5 Bin Lira Ceza Kesilecek
Okunuyor İkinci El Araç Satışlarında 5 Bin Lira Ceza Kesilecek

Türkiye’nin denetimleri en yüksek dereceye çekerek yasa dışı ve kayıtsız satışlara da el atıyor. Yetki belgesi olmayan küçük işletmeler yasa dışı olarak işleme geçecek ve ikinci el araç satışlarında 5 bin lira ceza kesilecek.

İkinci el otomobil alım satım ile uğraşan esnafların zorunlu olarak belge alması gerekiyor. Bu zorunlu yetki belgesi uygulaması 1 Eylül 2020 tarihinde hizmete sunulacak. Bu sürece kadar yetki belgesini temin etmeyen dükkan ve şirketlere ise önemli cezaların kesileceği duyuruldu. Türkiye’de ikinci el araç ticareti yapan 50 bin işletmenin olduğu açıklanırken, şu ana kadar bu işletmelerin sadece küçük bir kısmı aldı.

Esnek Reklam Alanı
 

50 bin kişiden 5 bini bile yetki belgesini almadı!

İstanbul ilimizde yaklaşık 7 bin işletmenin ikinci el araç ticareti ile geçimini sağladığını belirten İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu, sadece 500’e yakın kişide yetki belgesinin bulunduğunu ve diğer kişilerde henüz bu belgenin bulunmadığını açıkladı.

Ek olarak bazı yetki belgesini almaya hak kazanmış işletmelerin de bazılarına Ticaret İl Müdürlükleri tarafından belgesi teslim edilmeyenler de var. Bu işletmelere tanınan sürenin 31 Ağustos tarihinde dolacağını hatırlanan Başkan Yardımcısı Görken Konu, bu belgeye sahip olmayan kişilerin ikinci el araç alış ve satışı yapamayacağını duyurdu.

Kayıt dışı satışların azalması bekleniyor.

Eylül ayından itibaren hayatımıza girmesi beklenen yetki belgesi zorunluluğu, ikinci el araç ticaretinde kayıt dışı satışları azaltacak. Bununla birlikte gelişigüzel satışların da önüne geçilecek. 2019 yılında elde edilen verilere göre 7 milyon civarında olan ikinci el otomobil satış piyasasının 3,5 milyonu kayıt dışı olarak gerçekleşti.

İkinci El Araç Satışlarında 5 Bin Lira Ceza Kesilecek

Türkiye Cumhurbaşkanı önderliğinde yeni yönetmelik ile birlikte internet ortamında satılan araçlara da yetki belgesi kontrolü istenecek. Belgesi olmayan hiçbir kişi/firma veya küçük esnaf satış yapamayacak. Bu belgeye sahip olmayan kişiler de gerek sanal gerek normal hayatta dükkan açması mümkün olmayacak. Ek olarak sanal ortamda araç ticareti yapacak kişilerin de şirket ismi ile satış yapması istenecek.

Haberimizin burada sonuna geldik! Buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilir, buraya tıklayarak ise detaylı haber kaynağına ulaşabilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın