Programlama ve Kodlama Nedir?

 Programlama ve Kodlama Nedir?
Okunuyor Programlama ve Kodlama Nedir?
81 / 100

Herkese kucak dolusu sevgiler! Programlama ve kodlama, dijital dünyaya adım atmaya yarayan altın anahtarlardan biri. Bugün sizlere derlediğimiz konu başlığı “Programlama ve Kodlama Nedir?“. Siz değerli okuyucumuzu pek fazla bekletmeden içeriğimize geçelim, hadi başlayalım.

Programlama ve Kodlama nedir?

Programlama ve Kodlama, çeşitli algoritmalar kullanılarak ne yapılması gerektiğini kodlar aracılığı ile yazıyorsunuz. Algoritmalar da kodları algılayıp istediğiniz ögeyi önünüze koyuyor. Dünyada birçok programlama dili olsa da programlamada en önemli konu bir çözümün olmasıdır. Eğer bir algoritma, amaca ulaşmak için belirlenmiş bir çözüm yok ise program da olması mümkün değildir.

Esnek Reklam Alanı
 

Hangi alanlarda kullanılır?

Bilgisayar olan her yerde, kullanılmaya mümkün olan her alanda programlama kullanılır. Bilgisayar programlara alanlarına geçecek olursak web programlama, oyun programlama, masaüstü ve mobil uygulamaların programlanması gibi örnekler verilebilir. Bunlardan ayrılmış bir başka programlamalar ise gömülü sistem programcılığı, elektronik ve robotik programlamalar. Bu algoritmalar sanal ortamın aksine real ortamda kodlanmaktadır.

Kodlama neden bu kadar önemli?

Programlama ve Kodlama Nedir?
Programlama ve Kodlama Nedir?

Teknoloji gelişmeyi sürdürdüğü vakit eşyalar, ihtiyaçlar ve mesleklerde bile kullanılmaya başlandı. Birçok sektör dijital dünyaya adım atarken yazılım ile bağlantısı olmayan firmalar bile yazılıma yönelmeye başladı. Her sektörde bulunan yazılımcıların yaptıkları işler de mükemmel ötesi. Yapay zeka, otonom otomobil, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti gibi konulara milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.

Bu alanlardaki gelişmelerin ve üretimin artması durumunda şu an var olan teknolojilerin basitleşmesine sebep olacaktır. Anlayacağınız bir dil ile konuşacak olursam: Bir zamanlar 3D Yazıcı teknolojisine ne kadar uzakken, bugün evlerimize kadar girebildikleri örneğini verebilirim.

Konumuza dönecek olursak teknolojik gelişmeler ile birlikte program dilleri öğremek, yabancı bir dil öğrenmek kadar değerlidir. Etrafınıza bir bakın, neler programlanmış? Etrafımızdaki hemen hemen her şey programlanabilmekte. Teknolojiyi daha verimli kullanabilmek için nasıl çalıştıkları hakkında bilgi sahibi de olmanız gerekiyor. Bu sayede teknolojik aletleri en iyi ve verimli bir şekilde kullanabilecek, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ise geliştirebileceksiniz.

ÇOCUKLAR İLE KODLAMA YAPMAK

Erken yaşta çocukların kodlama öğrenmesi, algoritmik düşünce becerileri ve neden-sonuç ilişkilerini daha iyi anlamasını sağlar. Bununla birlikte ezberleşmiş sistemin dışına çıkarak yaratıcılığını ortaya koyan çocuklar yetişebilir.

Genel odaklı baktığımızda programlama dilleri genellikle sözcüklerin oluşturduğu komutlarla ve 0 – 1 rakamlarından oluşmaktadır. Çocukların kodlama mantığını kavrayabilmeleri ve bunu yaparken eğlenmeleri için birçok program geliştirilmiştir. Scratch, mBlock, LEGO Mindstorms, App Inventor ve bunlar gibi birçok program ile çocuklar oyun tasarımı, robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme gibi konularda kendilerini erken yaşta geliştirme imkanına sahip olabiliyorlar. Çocuklar için geliştirilen bu programlar, komut bloklarının “sürükle-bırak” tekniği ile alt alta veya yan yana dizilmesiyle kodlanabiliyorlar.

İçeriğimizin burada sonuna geldik ama üzülme! Buraya tıklayarak ana sayfamıza gidebilir, buraya tıklayarak ise haberler sayfamıza gidebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın; hoş, esen ve sağlıcakla kalın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın