Toshiba, Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek

 Toshiba, Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek
Okunuyor Toshiba, Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek

Dizüstü bilgisayar sektöründe bir dönemin lideri olan Toshiba, 2018 yılında dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bir hissesini sattığı Sharp’a sona kalan hisselerini de sattı. Toshiba, artık dizüstü bilgisayar üretmeyecek.

1985 yılında dizüstü bilgisayar üretimine başlayan ve Türkiye’nin birçok noktasına büyük satışlar yapan Toshiba, artık dizüstü bilgisayar üretmeyecek. 1990’lı yılların başında Satellite serisi ile kaliteli ve dayanıklı; iş amacı ile kullanılmak üzere dizüstü bilgisayarlar üretilmişti. Portege serisi ile daha küçük, ince ve hafif bilgisayar sunan Toshiba, dizüstü bilgisayar sektörünün lideri konumuna gelmişti. Dizüstü bilgisayar pazarında lider olan Toshiba, 2000’li yıllarda satışlarını korumuş olsa da 2010 yılında yeni çıkan rakiplerine karşı başarı sağlayamadı ve hisselerini satmak zorunda kaldı.

Esnek Reklam Alanı
 

2000’li yıllarda piyasaya yeni çıkan firmalara güç kaybederken Lenovo ve Apple firması gücüne güç kattı. Toshiba, Dell ve HP gibi yeni markalara da pazar payını kaptırınca olanlar oldu. 2010 yıllarında diğer firmaların satışlara hakimiyet kurması üzerine satışları bir hayli düşen Toshiba, 2018 yılında dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bir hissesini 36 milyon dolar fiyata Sharp’a sattı. Toshiba’nın geriye kalan 19,9 hissesini de 30 Haziran tarihinde Sharp’a satışını gerçekleştirdi. Son zamanlarda tüketicilerin eleştirdiği nokta ihtiyaçları göz önünde bulundurmamasıydı.

Toshiba, Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek, Sharp’a hisseleri sattı.

2018 yılında büyük bir hisse satışı gerçekleştinden sonra ürünün adını “Dynabook” olarak değiştiren Sharp, yeni modeller piyasaya sürdü ve markayı yeniden canlandırdı. Bu başarılı işlerin sonunda da geriye kalan 19.9’luk hisseyi de satın alan Sharp kendi bünyesini daha da geliştirdi. Perşembe günü yapılan açıklamaya göre Toshiba, salı günü bu hisseleri tamamen Sharp’a devretti. 

Bu olayların da bize gösterdiği Toshiba’nın artık bir dizüstü bilgisayar satıcısı değil. Piyasada hala Toshiba dizüstü bilgisayarı olanlar olabilir ancak artık firma yeni dizüstü bilgisayar üretmeyecek. Siz Toshiba bilgisayar kullandınız mı? Deneyimleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberimizin burada sonuna geldik ama üzülme! Buraya tıklayarak Toshiba firmasının resmi sitesine ulaşabilir, buraya tıklayarak ise ana sayfaya dönebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın; hoş, esen ve sağlıcakla kalın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın